Kaplnka Sv. Jána Nepomuckého

Doba vzniku kaplnky je nejasná. PhDr. Peter Vítek v monografií o dejinách mesta (Vítek - Churý - Šuba. Z minulosti Liptovského Hrádku, Liptovský Hrádok 2006) uvádza, že podľa ústnej tradície bola prvá kaplnka na tomto mieste postavená počas rekonštrukcie hradu Valentínom (*1554 - †1594) a Františkom II. (*1563 - †1594) Balašovcami v 70-tych rokoch 16. storočia. Vzniknúť mohla aj v 17. storočí, pretože podľa inej tradície bola postavená na pamiatku tých, ktorí zomreli pri stavbe kaštieľa (v rokoch 1601 - 1603). Oficiálna stránka rímsko-katolíckej farnosti Liptovský Hrádok uvádza ako dobu vzniku kaplnky 18. storočie. Môžeme však zodpovedne povedať, že dnešná stavba kaplnky pochádza zo začiatku 19. storočia. Nevylučuje to však, že jednotlivé spomenuté stavby nahrádzali predošlú.

Patrónom kaplnky je sv. Ján Nepomucký, ale tiež to nemusí byť prvé zasvätenie. Spomínajú sa aj iné zasvätenia - napr. Panne Márií alebo sv. Floriánovi.

Už som napísal, že dnešná kaplnka pochádza zo začiatku 19. storočia. Je to kamenná klasicistická stavba malých rozmerov s polkruhovým výklenkom. Vo vrchnej časti kaplnky sa nachádza jednoduchá štuková výzdoba. Stavba je pokrytá šindľovou strechou. Vo vnútri kaplnky je socha svätého Jána Nepomuckého od neznámeho autora, ktorá pochádza pravdepodobne z rovnakej doby ako kaplnka. Pri rekonštruovaní kaplnky v roku 2016 objavili výklenok, v ktorom sa pravdepodobne zapaľovali kahance so sviečkami. Podľa toho vieme, že kaplnka mohla slúžiť pocestným ako orientačný bod. Sv. Ján Nepomucký je však aj patrónom mlynárov, a vieme, že v areáli hradu sa nachádzal mlyn, takže stavba dnešnej kaplnky môže súvisieť aj s touto skutočnosťou.

Uctievanie sv. Jána Nepomuckého je rozšírené najmä v Čechách, avšak nie je netypické ani u nás. Je známa legenda o ňom. Narodil sa okolo roku 1345 v Pomuku (dnes Nepomuk pri Plzni). Vzdelali ho cisterciáni, neskôr študoval na rôznych latinských školách, až sa dostal na univerzitu v Prahe a v Padove. Neskôr, okrem iných funkcií, sa stal spovedník manželky Vacláva IV. Podľa legendy ho mal kráľ zajať, mučiť a vypytovať sa na hriechy svojej manželky. Keď mu to nechcel povedať, zabil ho a telo dal hodiť do Vltavy. Po niekoľkých dňoch ho mala vypraviť rieka. Túto legendu má potvrdzovať aj to, že sa zachoval jazyk. Za svätého bol vyhlásený v roku 1729. Stal sa patrónom Čiech, spovedníkov, mlynárov, námorníkov, pltníkov, má byť ochrancom pred povodňami (potopami) a chorobami jazyka. Sú pre neho typické tieto atribúty - stojí na moste, má prst na ústach, v ruke drží kríž a má svätožiaru s piatimi hviezdami (tá u nás pred rekonštrukciou v roku 2016 chýbala, preto bola doplnená).

Poslednou rekonštrukciou kaplnka prešla v rokoch 2015 - 2016, kedy mala byť venovaná Liptovskému Hrádku a jeho obyvateľom ako dar pri oslavách 700-tého výročia prvej písomnej zmienky o meste.

Informácia o reštaurátorovi kaplnky v roku 2016: bola zo firma TOKYS - Ľudevít Tokarčík, Malé Kršteňany 28,Partizánske


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky